Legalizacja pracy

Legalizacja pracy

Legalizacja pracy to usługa, która ma związek z przedsiębiorcami, którzy zatrudniają pracowników z Azji i ze Wschodu oraz z innych krajów. Grzywna dla pracodawców za nielegalne zatrudnienie obcokrajowca jest dość wysoka, dlatego nie warto ryzykować.

Co warto wiedzieć o legalizacji pracy?

Legalizację pracy obcokrajowców warto powierzyć firmie, która zajmuje się tego typu usługami profesjonalnie. Korzystając z takiej możliwości można mieć pewność, że zleceniobiorca przeanalizuje sytuację kadry, skompletuje wszystkie potrzebne dokumenty, wypełni wnioski, a także przekaże potrzebne informacje dotyczące procedur urzędowych.

Wynajęta firma może także kontaktować się z urzędem w ramach pełnomocnictwa i składać wszelkie potrzebne dokumenty.

W Polsce, aby można było zatrudnić osoby z zagranicy, konieczne jest posiadanie zezwolenia na pracę typu A. Jeżeli praca została powierzona cudzoziemcowi nielegalnie, może to mieć bardzo przykre konsekwencje zarówno dla pracodawcy jak i dla cudzoziemca. Dlatego takie ważne jest dopełnienie wszelkich formalności.

W jaki sposób można zalegalizować pracę cudzoziemców?

Warto wiedzieć, że istnieją różne procedury legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców zależnie od danej sytuacji i typu dokumentów. Zezwolenie na pracę udziela się na podstawie wniosku od pracodawcy, przez danego wojewodę, właściwego dla siedziby firmy. Warto także zaznaczyć, że zezwolenie sezonowe i oświadczenie o powierzeniu pracy może zostać wydane przez Powiatowy Urząd Pracy.

W niektórych, bardziej skomplikowanych sytuacjach dodatkowo konieczne jest uzyskanie innych informacji i podjęcie dodatkowych działań, aby zalegalizować pracę.

Aby zalegalizować pracę dla cudzoziemców konieczne jest zebranie następujących dokumentów:

  1. paszport
  2. dokument od starosty,
  3. wypełniony wniosek,
  4. wypis z krs,
  5. opłata skarbowa,
  6. oświadczenie o niekaralności.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy przy legalizacji pracy, a nie prowadzić samodzielnie tego postępowania?

Jak wspomniano wcześniej można także samemu spróbować poprowadzić procedurę legalizacyjną pracy. Jednak w takiej sytuacji można się spotkać z wieloma trudnościami. Pierwsza z nich to dość częste i zawiłe przepisy, które wciąż się zmieniają i czasem ciężko za nimi nadążyć i odpowiednio je zinterpretować. Kolejną kwestią jest różniąca się od siebie praktyka poszczególnych urzędów, a także brak pomocy. Można też narazić się na dodatkowe sankcje jeżeli nie dopełni się wszelkich, obowiązkowych formalności. Dlatego z pewnością warto skorzystać z usług firm, które się zajmują legalizacją pracy cudzoziemców.

Kontakt z nami

Doradztwo Imigracyjne H&M
ul. Pszczelińska 50
05-840 Brwinów
tel.: 798 – 707 – 157
e-mail: biuro@d-hm.pl

Translate