Legalizacja pracy – dlaczego warto to zlecić?

Legalizacja pracy

Zatrudnianie pracowników spoza granic kraju, a szczególnie zza wschodniej granicy wiąże się z reguły z kilkoma utrudnieniami. Dotyczy to przede wszystkim pracodawców, którym zależy na pozyskaniu pracowników w takich branżach jak budownictwo, logistyka, gastronomia czy produkcja. Jednym z etapów, którego trudno uniknąć w tym kontekście jest legalizacja pracy przyszłego pracownika. Warto wiedzieć, iż za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca grozi kara grzywny w wysokości od 1 tys. zł do nawet 30 tys. zł. Karą może zostać również ukarany nielegalnie zatrudniony pracownik. Z tego względu warto wiedzieć na jakie aspekty powinno się zwrócić uwagę podczas dokonywania legalizacji pracy.

Legalizacja pracy – jak ją uzyskać?

Pozyskanie pracownika z poza granic kraju jest samo w sobie dość skomplikowanym procesem. Mamy tu na myśli zarówno kwestię konieczności przeprowadzenia rekrutacji jak i dopełnienia wszelkich aspektów formalnych. Pominięcie tego drugiego procesu wiąże się z ryzykiem poniesienia odpowiedzialności finansowej. Dotyczy to w takim samym stopniu pracodawcy jak i pracownika. Legalizacja pracy jest więc niezbędna, aby móc zawiązać współpracę w oparciu o przejrzyste warunki. 

Samodzielny proces legalizacji pracy może być nie lada wyzwaniem dla przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę konieczność wykonywania niekiedy skomplikowanych operacji w tym zakresie, warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w tej dziedzinie. Wykwalifikowani usługodawcy są w stanie zrealizować wszystkie procedury związane z legalizacją pobytu oraz pracy cudzoziemca w przystępnych dla pracodawcy warunkach. Warto sprawdzić jakie korzyści płyną z powierzenia tego zadania specjalistom. 

Dlaczego warto skorzystać z usług imigracyjnych?

Pełna opieka na każdym etapie formalności

Firma świadcząca usługi imigracyjne jest w stanie zapewnić pomoc od początku do końca. Dotyczy to w szczególności usługodawców posiadających wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Firma zewnętrzna zajmuje się legalizacją pracy oraz pobytu cudzoziemców z ramienia przedsiębiorstwa. W zakres jej obowiązków wchodzi więc nie tylko kontakt z zainteresowanymi stronami, ale również dopełnienie wszelkich formalności w urzędach. Jest to o tyle istotne, iż legalne zezwolenie na pracę oraz związane z nim dokumenty niekiedy bardzo trudno jest pozyskać. Ma to szczególne znaczenie w kontekście wystąpienia nieporozumień na poziomie urzędowym, które potrafią wiązać się z odmową udzielenia pozwolenia na pobyt czy pracę. 

Specjalistyczne wsparcie

Usługodawcy w zakresie spraw imigracyjnych zapewniają swoim klientom wsparcie prawnicze. Mowa tu nie tylko o dużych przedsiębiorstwach, ale również tych mniejszych, a nawet osobach indywidualnych. Tym ostatnim jest zresztą tym trudniej zrozumieć dość skomplikowane wytyczne i procedury związane z pozyskaniem niezbędnych dokumentów. Doradztwo imigracyjne jest więc kolejnym atutem, przemawiającym za skorzystaniem z usług zewnętrznej firmy imigracyjnej. 

Szeroki zakres działań

Zewnętrzna firma imigracyjna zajmuje się zazwyczaj znacznie szerszym zakresem działań. Oprócz pozyskiwania zaświadczenia o legalności pracy i pobytu dla cudzoziemców, oferuje z reguły również świadczenie usług dla polskich pracowników. Mowa tutaj o zezwoleniach na pracę typu A czy B. Legalizacja pracy jest możliwa dzięki zezwoleniu na pobyt czasowy lub stały na terytorium RP. Czasem do wykonania tego zadania koniecznym jest przetłumaczenie dokumentów, pomoc w transkrypcji zagranicznych aktów prawnych czy pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego dla posiadaczy Karty Polaka.

Właśnie z tego względu wybór firmy zewnętrznej może znacznie ułatwić całość procesu oraz wszelkich związanych z nim formalności. Szeroki zakres działań pozwala uzyskać wszystkie niezbędne dokumenty za pośrednictwem jednego podwykonawcy. Ten fakt nie tylko realnie skraca czas pozyskania legalnej pracy oraz pobytu pracownika, ale także pomaga zaoszczędzić sporo przewidzianego na ten cel budżetu. 

Kontakt z nami

Doradztwo Imigracyjne H&M
ul. Pszczelińska 50
05-840 Brwinów
tel.: 798 – 707 – 157
e-mail: biuro@d-hm.pl

Translate